Študentská súťaž

Obete holokaustu si musíme
pripomínať aj v roku 2022!

Pomôžte nám!

Počas druhej svetovej vojny Slovensko poslalo na smrť do koncentračných táborov približne 70 000 svojich občanov a občianok. Ďalší sa stali obeťami antisemitizmu, útokov a krátko po vojne i pogromov. Takto zomreli významný architekt Friedrich Weinwurm, lekár Ferdinand Karvaš, protifašistická bojovníčka Chaviva Reiková a mnohí a mnohé ďalšie. Chceš prispieť k tomu, aby sa na tieto obete nezabudlo? Zapoj sa do našej šúťaže!

Ako? Spracuj osud obete antisemitizmu a holokaustu zo Slovenska tak, aby si odpovedal/a na otázku: Koho sme stratili kvôli antisemitizmu a holokaustu? Forma je na tebe: napíš blog, natoč video, urob fotky, niečo nakresli, vyrob 3D model (na počítači) alebo si zvoľ akúkoľvek inú formu. Kreativita a nápady sú vítané. Jedinou podmienkou je, že dielo musíš zverejniť na svojom profile na sociálnej sieti (Instagram, TikTok alebo Facebook), použiť hashtag #kohosmestratili a označiť nás. Tak sa zaradíš do súťaže. Nezabúdaj, že tvoj príspevok by mal odpovedať na otázku “Koho sme stratili?”. Napríklad aké stavby by architekt Weinwurm ešte postavil, ak by nezomrel počas holokaustu? Toto je však iba náš príklad a výber osoby je na tebe. Môže to byť niekto slávny, ale rovnako aj niekto úplne neznámy, koho si vyberieš, lebo žil/a v rovnakom meste ako ty alebo navštevavoval/a rovnakú školu. Možno to bude niekto, koho poznali tvoji starí alebo prastarí rodičia. Samozrejme môžeš spracovať aj príbeh tých, ktorí museli zo Slovenska kvôli antisemitizmu odísť (pred vojnou alebo po nej), pretože aj o nich sme prišli. Predtým ako vytvoríš svoj príspevok, odporúčame ti prečítať si jednotlivé časti tohto webu. Ak sa nevieš rozhodnúť, osud ktorej osoby spracovať, tak si môžeš najprv overiť, či sa aj v tvojom okolí (obec, okres) arizovalo. Nemusíš ani nikam chodiť, odkaz na online vyhľadávanie v databáze Ústavu pamäti národa (ÚPN) nájdeš v spodnej časti stránky Arizácie. Ak nevieš čo bola arizácia, tak to sa tam samozrejme dozvieš tiež. Viacero ľudí s pohnutými osudmi predstavujeme aj na jednotlivých podstránkach tohto webu a ďalších nájdeš na stránkach, na ktoré odkazujeme (dokumentárne filmy, novinové rozhovory a pod.).

Víťazov vyberie ako publikum (tri najpopulárnejšie príspevky), tak aj odborná porota (3 najkvalitnešie práce). No a cenu si môžu víťazi a víťazky vybrať sami/é z našej ponuky.

1. miesto: iPhone, elektrická kolobežka, herná konzola

2. miesto: tablet, bezdrôtové slúchadlá, smart hodinky

3. miesto: poukážka na nákup topánok a oblečenia za 100 eur

Nezabudni svoj príspevok zdieľať verejne (nielen pre priateľov), aby sa pod hashtagom zobrazoval všetkým. Víťazov/ky totiž, ako píšeme vyššie, neurčí len odborná porota, ale aj úspech na sociálnych sieťach. Skús teda pripraviť niečo, čo zaujme aj iných. Samozrejme nebudeme akceptovať žiadne urážlivé, ani vulgárne diela (ak by si mal/a pochybnosti a chceš/chcela by si skúsiť niečo originálne, napíš nám vopred na info@ludskeprava.sk, radi ti poradíme).

 

Podmienky: musíš mať 14 -19 rokov, zverejniť príspevok na sociálnej sieti, použiť #kohosmestratili a označiť IĽP, byť občanom/kou SR alebo tu mať pobyt a navštevovať školu, uzávierka súťaže je streda 20. apríla 2022

Asset 3
Asset 4
Asset 2